Seară de vis la Erevan, România învinge Armenia cu 5-0

Sambata, 08 Octombrie 2016 - 21:06
Joacă și caștigă puncte:

Caracterele puternice se văd la greu! AÈ™a sună o vorbă din popor. După remiza cu Muntenegru, meci care ne-a dus de la agonie la extaz È™i s-a terminat cu o mare frustrare în tabăra noastră, tricolorii au plecat în Armenia cu un singur gând: victoria!

Într-un oraÈ™ care are un stadion de 80.000 de locuri, pe care însă nu-l mai foloseÈ™te, oamenii duc dorul fotbalului. Echipa naÈ›ională a României a găsit Erevanul în haine de sărbătoare, în acest weekend sărbătorindu-se “Zilele oraÈ™ului”. Armenii nu mai sunt obiÈ™nuiÈ›i să vină la stadion, dar totuÈ™i în tribune sunt prezenÈ›i 7.000 de spectatori. Printre ei, È™i 60 de români. PuÈ›ini, dar bucuroÈ™i că au ocazia de a vedea România la peste 1.600 de kilometri.

Tricolorii pășesc pe gazon încrezători, uitând semieÈ™ecul de la Cluj cu Muntenegru. Meciul începe bine pentru ai noÈ™tri È™i în minutul 4 Bogdan Stancu a deschis scorul, transformând un penalty dictat pentru un henÈ› al lui Malakyan, cel care a văzut È™i cartonaÈ™ul roÈ™u. BăieÈ›ii noÈ™tri prind curaj È™i presează în continuare. Tabela se schimbă cu o repeziciune cu care nu suntem obiÈ™nuiÈ›i. 2-0, 3-0! Adi Popa, cu o scăriță, È™i Răzvan Marin, aflat la debut, sunt cei care marchează. 

La acest rezultat, elevii lui Daum încep să paseze mai mult. Armenii aleargă după minge, dar e greu să ne-o ia. După două pase de gol, Stanciu îÈ™i trece È™i el numele pe lista marcatorilor în minutul 29. Șut de la 14 metri, bară gol È™i 4-0! Armenia face două schimbări, dar rezultatul nu se mai schimbă până la pauză.

Partea secundă nu aduce nimic nou. Tricolorii stăpânesc terenul în continuare. În minutul 60, Marin trimite o minge lungă spre Chipciu, iar fotbalistul lui Anderlecht îÈ™i păcăleÈ™te adversarul È™i rămâne singur cu portarul. 5-0! Daum îl scoate pe marcatorul ultimului gol, prijeluindu-i È™i lui Rotariu să debuteze la prima reprezentativă. KeÈ™eru intră È™i el È™i are două È™anse de a marca, dar Beglaryan se opune. Nici È™utul lui Latovlevici nu intră È™i se termină aÈ™a: 5-0! O victorie importantă! Urmează duelul cu Kazahstan, de la Astana, apoi revenirea în È›ară cu 6 puncte culese după o deplasare de peste 7.000 de kilometri. Calea spre Rusia e lungă, dar suntem pe drumul cel bun!

Min. 90+2: Final de meci! România învinge cu 5-0 la Erevan

Min. 87: Dublă ocazie pentru jucătorii noÈ™tri. KeÈ™eru È™i Latovlevici nu au reuÈ™it să-l învingă pe Beglaryan.

Min. 82: Ultima înlocuire în echipa noastră: a ieÈ™it Stanciu È™i a intrat Bicfalvi.

Muntenegru înscrie alte două goluri È™i conduce Kazahstanul cu 5-0.

Min. 75: KeÈ™eru e aproape de gol, dar mingea trece alături.

Min. 71: Pizzelli È™utează de la 20 de metri, însă TătăruÈ™anu reÈ›ine fără emoÈ›ii.

Min. 67: A două înlocuire în formaÈ›ia noastră: iese Chipciu È™i intră Rotariu, al doilea debut din această seară, după cel al lui Răzvan Marin

În celălalt meci din grupă, Muntenegru - Kazahstan, scorul este 3-0.

Min. 60: GOOOOL! Chipciu scapă singur cu portarul după o pasă a lui Răzvan Marin È™i marchează! ReuÈ™ita României este aplaudată È™i de o parte dintre spectatorii armeni.

Min. 57: Prima schimbare în echipa noastră: Claudiu KeÈ™eru i-a luat locul lui Bogdan Stancu.

Min. 50: Răzvan Marin a È™utat puternic de la distanță, dar mingea a trecut puÈ›in pe lângă poartă.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: S-a terminat prima repriză.

Min. 45: Özbiliz a trimis spre poarta noastră, dar TătăruÈ™anu È™i-a făcut din nou datoria

Min. 43: Grigoryan a È™utat de la 20 de metri, dar TătăruÈ™anu a reÈ›inut.

Min. 38: A două înlocuire în formaÈ›ia gazdă. T. Voskanyan i-a luat locul lui Andonian.

Min. 33: Prima schimbare în echipa Armeniei! A ieÈ™it Pogosyan È™i a intrat Muradyan.

Min. 29: GOOOOL! Stanciu a marcat cu un È™ut superb din 14 metri după o pasă primită de la Stancu.

În minutul 24, în celălalt meci al grupei care se desfășoară la această oră, Muntenegru a deschis scorul în faÈ›a Kazahstanului. A marcat Tomasevic.

Min. 12: GOOOOL! Armenia - România 0-3! Aflat la debutul său la prima reprezentativă, Răzvan Marin marchează cu un È™ut din marginea careului după o nouă pasă de gol a lui Stanciu

Min. 10: GOOOOL! Armenia - România 0-2! Adi Popa înscrie cu o ”scăriță” după un assist al lui Stanciu

Min. 8: Özbiliz trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri

Min. 4: GOOOOL! Armenia - România 0-1! Bogdan Stancu înscrie din penalty!

Min. 3: Malakyan face henÈ› pe linia porÈ›ii în urma unui corner È™i este eliminat

UPDATE 18:45 / Cele două echipe au terminat încălzirea È™i au intrat la vestiare. Ne pregătim de startul partidei. Hai ROMÂNIA!

UPDATE 17:45 / Avem echipele de start:

Echipa României

12. Tătărușanu - 2. Benzar, 22. Săpunaru, 21. Grigore-cpt., 3. Latovlevici - 5. Hoban - 7. Chipciu, 23. Stanciu, 14. R. Marin, 8. Ad. Popa - 19. Stancu.Selecționer: Christoph Daum

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Lung - 4. Moți, 6. Toșca, 9. Andone, 10. Rotariu, 11. Alibec, 13. Keșeru, 15. Găman, 17. Bicfalvi, 18. Prepeliță, 20. Enache

Echipa Armeniei

1. Beglaryan - 15. Mkoyan, 3. Haroyan, 5. Andonian (4. T. Voskanyan, 38), 20. Hayrapetyan - 11. Grigoryan, 8. Pizzelli-cpt., 9. Malakyan - 23. Özbiliz, 10. Pogosyan (19. Muradyan, 33), 21. Manoyan. SelecÈ›ioner: Varuzhan Sukiasyan

Rezerve: 12. Manukyan, 22. Aivazov - 2. A. Voskanyan, 6. Kartashyan,  7. Kadimyan, 13. Hovhannisyan, 14. Badoyan, 16. Hakobyan, 17. Minasyan, 18. Harutyunyan

citește și:

Magazin Oficial

magazin.frf.ro

Tricou oficial acasa adulti

Tricou oficial Joma echipa nationala de fotbal a Romaniei

LEI 193,00

DETALII

Tricou oficial deplasare

Tricou oficial Joma echipa nationala de fotbal a Romaniei

LEI 193,00

DETALII

Tricou suporter adulti

Tricou suporter Joma echipa nationala de fotbal a Romaniei

LEI 115,00

DETALII
Stiri FRF.ro
POVESTILE NATIONALEI
PARTENERI