Seară de vis la Erevan, România învinge Armenia cu 5-0

Sambata, 08 Octombrie 2016 - 21:06
Joacă și caștigă puncte:

Caracterele puternice se văd la greu! Așa sună o vorbă din popor. După remiza cu Muntenegru, meci care ne-a dus de la agonie la extaz și s-a terminat cu o mare frustrare în tabăra noastră, tricolorii au plecat în Armenia cu un singur gând: victoria!

Într-un oraș care are un stadion de 80.000 de locuri, pe care însă nu-l mai folosește, oamenii duc dorul fotbalului. Echipa națională a României a găsit Erevanul în haine de sărbătoare, în acest weekend sărbătorindu-se “Zilele orașului”. Armenii nu mai sunt obișnuiți să vină la stadion, dar totuși în tribune sunt prezenți 7.000 de spectatori. Printre ei, și 60 de români. Puțini, dar bucuroși că au ocazia de a vedea România la peste 1.600 de kilometri.

Tricolorii pășesc pe gazon încrezători, uitând semieșecul de la Cluj cu Muntenegru. Meciul începe bine pentru ai noștri și în minutul 4 Bogdan Stancu a deschis scorul, transformând un penalty dictat pentru un henț al lui Malakyan, cel care a văzut și cartonașul roșu. Băieții noștri prind curaj și presează în continuare. Tabela se schimbă cu o repeziciune cu care nu suntem obișnuiți. 2-0, 3-0! Adi Popa, cu o scăriță, și Răzvan Marin, aflat la debut, sunt cei care marchează. 

La acest rezultat, elevii lui Daum încep să paseze mai mult. Armenii aleargă după minge, dar e greu să ne-o ia. După două pase de gol, Stanciu își trece și el numele pe lista marcatorilor în minutul 29. Șut de la 14 metri, bară gol și 4-0! Armenia face două schimbări, dar rezultatul nu se mai schimbă până la pauză.

Partea secundă nu aduce nimic nou. Tricolorii stăpânesc terenul în continuare. În minutul 60, Marin trimite o minge lungă spre Chipciu, iar fotbalistul lui Anderlecht își păcălește adversarul și rămâne singur cu portarul. 5-0! Daum îl scoate pe marcatorul ultimului gol, prijeluindu-i și lui Rotariu să debuteze la prima reprezentativă. Keșeru intră și el și are două șanse de a marca, dar Beglaryan se opune. Nici șutul lui Latovlevici nu intră și se termină așa: 5-0! O victorie importantă! Urmează duelul cu Kazahstan, de la Astana, apoi revenirea în țară cu 6 puncte culese după o deplasare de peste 7.000 de kilometri. Calea spre Rusia e lungă, dar suntem pe drumul cel bun!

Min. 90+2: Final de meci! România învinge cu 5-0 la Erevan

Min. 87: Dublă ocazie pentru jucătorii noștri. Keșeru și Latovlevici nu au reușit să-l învingă pe Beglaryan.

Min. 82: Ultima înlocuire în echipa noastră: a ieșit Stanciu și a intrat Bicfalvi.

Muntenegru înscrie alte două goluri și conduce Kazahstanul cu 5-0.

Min. 75: Keșeru e aproape de gol, dar mingea trece alături.

Min. 71: Pizzelli șutează de la 20 de metri, însă Tătărușanu reține fără emoții.

Min. 67: A două înlocuire în formația noastră: iese Chipciu și intră Rotariu, al doilea debut din această seară, după cel al lui Răzvan Marin

În celălalt meci din grupă, Muntenegru - Kazahstan, scorul este 3-0.

Min. 60: GOOOOL! Chipciu scapă singur cu portarul după o pasă a lui Răzvan Marin și marchează! Reușita României este aplaudată și de o parte dintre spectatorii armeni.

Min. 57: Prima schimbare în echipa noastră: Claudiu Keșeru i-a luat locul lui Bogdan Stancu.

Min. 50: Răzvan Marin a șutat puternic de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: S-a terminat prima repriză.

Min. 45: Özbiliz a trimis spre poarta noastră, dar Tătărușanu și-a făcut din nou datoria

Min. 43: Grigoryan a șutat de la 20 de metri, dar Tătărușanu a reținut.

Min. 38: A două înlocuire în formația gazdă. T. Voskanyan i-a luat locul lui Andonian.

Min. 33: Prima schimbare în echipa Armeniei! A ieșit Pogosyan și a intrat Muradyan.

Min. 29: GOOOOL! Stanciu a marcat cu un șut superb din 14 metri după o pasă primită de la Stancu.

În minutul 24, în celălalt meci al grupei care se desfășoară la această oră, Muntenegru a deschis scorul în fața Kazahstanului. A marcat Tomasevic.

Min. 12: GOOOOL! Armenia - România 0-3! Aflat la debutul său la prima reprezentativă, Răzvan Marin marchează cu un șut din marginea careului după o nouă pasă de gol a lui Stanciu

Min. 10: GOOOOL! Armenia - România 0-2! Adi Popa înscrie cu o ”scăriță” după un assist al lui Stanciu

Min. 8: Özbiliz trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri

Min. 4: GOOOOL! Armenia - România 0-1! Bogdan Stancu înscrie din penalty!

Min. 3: Malakyan face henț pe linia porții în urma unui corner și este eliminat

UPDATE 18:45 / Cele două echipe au terminat încălzirea și au intrat la vestiare. Ne pregătim de startul partidei. Hai ROMÂNIA!

UPDATE 17:45 / Avem echipele de start:

Echipa României

12. Tătărușanu - 2. Benzar, 22. Săpunaru, 21. Grigore-cpt., 3. Latovlevici - 5. Hoban - 7. Chipciu, 23. Stanciu, 14. R. Marin, 8. Ad. Popa - 19. Stancu.Selecționer: Christoph Daum

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Lung - 4. Moți, 6. Toșca, 9. Andone, 10. Rotariu, 11. Alibec, 13. Keșeru, 15. Găman, 17. Bicfalvi, 18. Prepeliță, 20. Enache

Echipa Armeniei

1. Beglaryan - 15. Mkoyan, 3. Haroyan, 5. Andonian (4. T. Voskanyan, 38), 20. Hayrapetyan - 11. Grigoryan, 8. Pizzelli-cpt., 9. Malakyan - 23. Özbiliz, 10. Pogosyan (19. Muradyan, 33), 21. Manoyan. Selecționer: Varuzhan Sukiasyan

Rezerve: 12. Manukyan, 22. Aivazov - 2. A. Voskanyan, 6. Kartashyan,  7. Kadimyan, 13. Hovhannisyan, 14. Badoyan, 16. Hakobyan, 17. Minasyan, 18. Harutyunyan

citește și:
Stiri FRF.ro
POVESTILE NATIONALEI
PARTENERI